Organizačné formy
S metódami sú úzko späté aj organizačné formy práce. ,,Pod organizačnými formami pedagogickej práce sa rozumie vzájomná činnosť učiteľa a dieťaťa naplánované v konkrétnom čase a priestore. “ (Vargová, 2011 s. 61)
Organizačné formy tvoria denný poriadok materskej školy. Cieľom každej organizačnej formy denného poriadku je integrovať a realizovať vzdelávacie oblasti, výkonové a obsahové štandardy podľa Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách.
Organizačné formy denných činností sa pri akejkoľvek vzdelávacej oblasti realizujú pomocou organizačnej formy - edukačnej aktivity, ktorá zabezpečuje vyvážený rozvoj výchovy a vzdelania.
,,Edukačná aktivita je navodená učiteľom. Je to cieľavedomá, systematická, zmysluplná, konkrétna výchovno-vzdelávacia činnosť. Je organickou súčasťou denného poriadku, je v nej zastúpené cieľavedomé zámerné - intencionálne učenie, ale aj spontánne - situačné učenie.“ (Hajdúková a kol. s. 18)
Pri realizácii edukačnej aktivity je nevyhnutná aktívna účasť dieťaťa, jeho vnímanie zmyslami a interakcia. Deťom nepodávame hotové poznatky, ale nadobúdajú ich práve cez edukačné aktivity, ktoré majú didaktický charakter. Najčastejšia a aj najprirodzenejšia forma týchto činností v predprimárnom vzdelávaní je hra.
Edukačné aktivity sa v materskej škole uskutočňujú prostredníctvom nasledovných foriem denných činností:
- hry a činnosti podľa výberu detí,
- zdravotné cvičenie,
- vzdelávacia aktivita,
- pobyt vonku.
Pre vzdelávaciu podoblasť multikultúrnej výchovy je najefektívnejšie využiť všetky časti denných činností a to tak, aby boli vzájomne poprepájané. Materské školy si v súčasnosti môžu vybrať pri tvorbe Školského vzdelávacieho programu, akú časť tejto téme venujú, a zvolia metódy formy.
Edukačnú aktivitu realizujeme v nasledujúcich organizačných formách práce, ktoré rozdeľujeme:
1. Podľa miesta organizácie:
- v triede
- v špeciálnych priestoroch školy
- v prírode
2. Podľa usporiadania detí:
- individuálna forma
- skupinová forma
- hromadná forma
3. Podľa usporiadania detí
- kooperatívna práca
- individuálna práca
4. Podľa rozdelenia rolí:
- riadené forma
- neriadená (otvorená) forma
5. Podľa dĺžky trvania
(upravené Vargová, 2011 s. 61-62 )
Významné formy v edukačnom procese sú aj vychádzky, výlety a exkurzie. Deti cez ne spoznávajú rôzne prostredia, stretávajú sa s rôznymi ľuďmi, a poznávajú rôzne kultúry. Priamo spoznávajú rozmanitosť sveta okolo seba.
text upravený zo zdroja: Homolová, M: Multikultúrna výchova v predprimárnom vzdelávani, 2017, Bratislava: RAABE, ISBN: 978-80-8140-288-3